COP koeficient
COP koeficient (Coefficient of Performance – česky koeficient výkonu) je důležitý parametr tepelného čerpadla, který vypovídá o jeho účinnosti.
COP koeficient (Coefficient of Performance), nebo-li také topný faktor, je základním parametrem tepleného čerpadla a vyjadřuje jeho účinnost. Je to poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektřinou. Čím je COP vyšší, tím lepší tepelné čerpadlo je, protože spotřebuje méně energie a jeho provoz je levnější.
U tepelných čerpadel vzduch-voda se COP obvykle pohybuje v rozmezí 2,5 až 5. Hodnota závisí především venkovní teplotě. Čím je venkovní teplota vyšší, tím vyšší je COP a naopak.
Navíc je zde i faktor teploty otopné vody, kterou tepelné čerpadlo vhání do otopné soustavy. Zde platí, že čím vyšší je teplota otopné vody, tím nižší je COP.
Oba vlivy se kumulují, což se projevuje zejména při venkovních teplotách pod bodem mrazu rychlým poklesem COP a to až k hodnotě 1. V ten moment může spotřeba tepelného čerpadla převýšit hodnotu vyrobeného tepla a tepelnému čerpadlu nezbyde nic jiného, než aktivovat tepelnou patronu a jeho spotřeba se rovná vyrobenému teplu (COP = 1). K tomu však v našich podmínkách dochází poměrně zřídka.
COP můžeme při běžném provozu ovlivnit pouze nastavením teploty otopné vody (venkovní teplotu neovlivníme). Hodnota otopné vody je v tepelném čerpadle přednastavená pohyblivě protřednictvím otopné (ekvitermní) křivky, někdy je to jen zjednodušená přímka.
Nastavení otopné křivky je především závislé typu otopné soustavy, např. podlahovému vytápění stačí nižší teplota než radiátorům. Významný vliv má také zateplení domu, které taktéž sníží teplotu otopné vody.
Další způsob, jak snížit teplotu vody a tím i zvýšit účinnost tepelného čerpadla je optimalizovat vytápění v budově pomocí smart systému a chytrého vytápěni. Toto řešení je vhodné zejména pro větší domy, hotely, penziony, domovy pro seniory a podobné.